baslik

Anasayfa | İletişim


YAZILIM ÇEŞİTLERİ

A. İşletim Sistemi Yazılımları : Bilgisayar sisteminin yapacağı işleri yöneten programlardır. Kullanıcıya bilgisayarı grafiksel arayüzde işlemler yapmasına olanak tanır. Örneğin; WindowsXp-Vista-7-8-10, Apple Mac OS X, Linux, Android gibi.

B. Uygulama Yazılımları: İşletim sistemi yazılımının dışında bellirli bir amaca ( resim yapmak, yazı yazmak, veritabanı hazırlamak) yönelik praogramlardır. Örnek Ofis Yazılımları (Word, Excel, Powerpoint, Access), Photoshop vb.

C. Programlama Dilleri : Tüm uygulama ve sistem yazılımları programlama dilleriyle yazılır. Bir programlama dili, insanların bilgisayara çeşitli işlemler yaptırmasına olanak sağlayan her türlü simge, karakter ve kurallar grubudur. Örneğin;

Makine Dili : Assembly Programlama Dili
Web Programlama Dilleri : HTML, Java, Asp, Php vb.
Nesne Tabanlı Programlama Dilleri: Delphi, Visual Basic vb.

KULLANIM HAKLARINA GÖRE YAZILIM ÇEŞİTLERİ

Lisanslı Yazılım: Kullanabilmek için lisans hakkının satın alınması gereken programlardır. Örnek: Office Programları, Windows 10, Adobe Photoshop vs.

Demo Yazılım: Tanıtım amaçlı bir süreliğine(30 gün,15 gün vs) ücretsiz kullanılabilen, süre bitiminde lisans hakları satın alınmak koşuluyla kullanılabilen yazılım türüdür. Çeşitli antivirüs programları, ticari yazılımlar

Freeware(Bedava) Yazılımlar: Kullanıcılara ücretsiz olarak dağıtılan yazılımlardır. Genelde internet, cd, dvd veya usb bellek aracılığıyla dağıtılıp kullanılan yazılımlardır. Örnek: Winrar,Mozilla, Google Chrome vb.

Beta: Yazılımın ilk sürümündeki sistem testlerinden ve eksiklik testlerinden geçirilmeyi belirtir. Bu sürümde amaçlanan farklı donanımlar altında yazılımı sorunsuz çalıştırmadır.

 < Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.