baslik

Anasayfa | İletişim


WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ

Bilgisayarı çalıştırmak için güç düğmesine basılır, bu işlemle sistem dosyaları yüklenerek bilgisayar açılır. Bilgisayar ilk açıldığında masaüstü ekranı karşımıza gelir ve bu ekran üzerinden bilgisayar kullanılır.

Pencere: Windows işletim sisteminde dikdörtgen şeklindeki şekillere pencere adı verilir. Bir pencerenin kapatma, ekranı kaplama ve simge durumuna küçültme butonu vardır. Ayrıca pencerenin sol üst köşesinde pencereyi tanıtan küçük simge, pencerenin üst orta bölümünde de başlık kısmı yer alır.

1

Masaüstü ekranı simgelerini seçme ve taşıma: Masaüstü simgelerini seçmek için fare ile üzerlerine bir kez tıklamak yeterlidir. Masaüstü simgelerinin yerleri fare ile sürükle bırak yöntemi ile de düzenlenebilir.

Temel masaüstü ekranı simgelerini tanıtma: Windows temel masaüstü simgeleri Bilgisayar, Kullanıcı Dosyaları, Geri Dönüşüm Kutusu, Ağ ve Denetim Masasıdır.

Bilgisayar: Bilgisayardaki tüm sürücülere, dosyalara ve ağ bağlantısına ulaşılan temel masaüstü simgesidir.

Kullanıcı Dosyaları: Kullanıcının üzerinde işlem yaptığı ofis belgelerinin, görüntü, ses ve film dosyalrının tutulduğu bölümdür.

Geri Dönüşüm Kutusu: Dosya ve klasörlerin silinmek üzere geçici olarak tutulduğu bölümdür. Geri dönüşüm kutusuna atılmış dosya silinmiş değildir. Dosyayı kalıcı olarak silmek için geri dönüşüm kutusuna sağ tıklanarak Geri Dönüşüm Kutusunu Boşalt seçeneği seçilir.
Geri dönüşüm kutusu penceresi içindeki bir dosyanın silinmesinden vazgeçilmesi durumunda dosya üzerine sağ tıklanarak Geri Yükle seçeneği seçilir.

Ağ: Ağ penceresi üzerinde mevcut ağ bağlantıları görünmektedir. Bu pencere üzerinde ağ ile ilgili düzenleme ve tanımlama işlemleri de yapılmaktadır.

Denetim Masası: Windows'un yönetimiyle ilgili her türlü ayarlamaların ve düzenlemelerin yapıldığı bölümdür. Denetim Masası bazı öğeleri şöyledir:

1-Aygıt Yöneticisi: Bilgisayardaki donanımların düzgün çalışıp çalışmadığını buradan öğrenebiliriz. Herhangi bir donanım üzerinde soru işareti veya ünlem işareti varsa o donanımın yazılımsal veya donanımsal problemi olduğunu gösterir.

2

2-Aygıt ve Yazıcılar: Bu bölümden bilgisayardaki çevre birimlerini görebilirsiniz. Ayrıca bilgisayara bağlı bir yazıcı varsa o yazıcı ile ilgili ayarlamalar yapılabilir.

4

3-Klasör Seçenekleri: Klasörlerle ilgili ayarlamaların yapıldığı yerdir. Gizli sistem dosyalarını görünüm sekmesinden Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster seçeneği işaretleyip, Korunan işletim dosyalarını gizle seçeneğinin işaretini kaldırarak görüntüleyebilirsiniz.

5

4-Programlar ve Özellikler : Bilgisayarda yüklü programların listesine ulaşabilir, istemediğimiz programları buradan kaldırabilirsiniz. Ayrıca işletim sisteminin ek özelliklerini Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneği ile yükleyebilirsiniz.

6

5-Bölge ve Dil Seçenekleri: İşletim sistemi ve klavye dilini bu bölümden ayarlayabilirsiniz.
< Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.