baslik

Anasayfa | İletişim


UEFI İLE WİNDOWS 10 KURULUM USB'Sİ HAZIRLAMA

1-Öncelikle rufus2.8 programını buradan indirip, masaüstüne kaydediyoruz. Sonra indirdiğimiz programı çalıştırıyoruz. Güncelleme uyarısı gelirse; hayırı tıklıyoruz. Ayarlarını aşağıdaki resimdeki gibi yapıyoruz.


rufus

2-Aygıt listesinden kurulum yapacağımız flash belleği seçiyoruz.
Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü: UEFI için GPT Bölüm Düzeni
Dosya Sistemi : FAT32
Ayırma Birimi Boyutu: 4096 byte
Yeni Birim Etiketi: Bu bölümü birşey yazmaya gerek yok. İso dosyasını açtıktan sonra otomatik olarak değişecektir.
Biçimlendirme Seçenekleri: Hatalı Bloklar için Aygıtı Denetle kısmı işaretlenmeyecek, diğerleri onaylanacak. Ayrıca liste bölümleri yukarıdaki gibi 1 Geçiş ve ISO Yansıması şeklinde seçilecek.

ac


3-ISO Yansıması bölümünün sağındaki CD-ROM simgesini tıklayıp, Windows10 iso dosyasını bulup aç butonu tıklanır. Sonrada rufus programının alt kısmındaki tamam butonuna basılır.

uyarı

 

4-Yukarıdaki uyarı çıktığında tekrar tamam butonuna tıklıyoruz.

 

uefi4

 

5-Yukarıdaki gibi dosyaların kopyalanma işlemi devam edecek.

 

hazir

6-Kopyalama işlemi bittiğinde yukarıdaki gibi hazır uyarı gelecek. Artık usb diskimiz hazır. Rufus programını kapatıp, bilgisayarı yeniden başlatarak, bilgisayarların markasına göre değişiklik gösteren boot menüyü uygun fonksiyon tuşuna (Esc,F2,F8 gibi) basarak açıyoruz. Hangi tuşla boot menünün açıldığını bilmiyorsanız deneme yanılma ile yada google da arama yaparak bulabilirsiniz. Boot Menü listesinden hazırladığımız uefi usb belleği seçip kuruluma geçebilirsiniz.< Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.