baslik

Anasayfa | İletişim


SÜTUNLAR

Sayfayı sütunlara bölmek için sütunlar düğmesi kullanılır. Sütunlara ayıracağımız yazı önce seçilir. Ardından Sayfa Düzeni sekmesinin Sayfa Yapısı bölümündeki sütunlar düğmesi tıklanır. Alt menü şenekleri ekrana gelir, bu seçeneklerinden (bir, iki, üç, sola ve sağa) herhangi biri tıklanarak hızlı bir şekilde seçili yazıyı sütunlara ayırabilirsiniz.

1

Bu seçenekleri kullanmayıp, Diğer Sütunlar seçeneğini tıkladığımızda Sütunlar penceresi ekrana gelir. Bu pencerede Sütun Sayısı kısmına kaç sütun yapılmak isteniyorsa rakam olarak yazılır. Genişlik ve Aralık kısmına da sütun genişlikleri ve aralıkları belirtilir. Sütunlar arasında çizgi olamsını istiyorsak, Araya çizgi koy onay kutusu işaretlenir. Bu şekilde uygun ayarlamaları yaparak tamam butonuna bastığımızda sütunlar oluşacaktır.

2

ÜST BİLGİ

Tüm sayfaların üst kısmında görünen yazılar yazmak için kullanabilirsiniz. Bu yazılar isim, adres, sayfa numarası vs. olabilir. Ekle sekmesinin Üstbilgi ve Altbilgi bölümünden Üstbilgi düğmesine tıklandığında aşağıya doğru açılan menü seçenekleri ekrana gelir.

2

Bu seçeneklerden Boş seçeneği tıklandığında aşağıdaki resimdeki gibi metni yazın bölümüne sayfaların üst kısmında görünecek olan yazı yazılır. Ardından üst bilgiyi kapatmak için Tasarım sekmesinden Üstbilgi ve Altbilgiyi kapat düğmesi tıklanır. Üstbilgiyi kaldırmak için Üstbilgi düğmesine tıklanır. Ardından ekran gelen seçeneklerden Üstbilgiyi Kaldır düğmesine basılır.

5

ALT BİLGİ

Tüm sayfaların alt kısmında görünen yazılar yazmak için kullanabilirsiniz. Bu yazılar isim, adres, sayfa numarası vs. olabilir. Ekle sekmesinin Üstbilgi ve Altbilgi bölümünden Altbilgi düğmesine tıklandığında aşağıya doğru açılan menü seçenekleri ekrana gelir. Bu seçeneklerden Boş seçeneği tıklandığında Üstbilgi eklemek için yaptığımız yukardaki işlemleri Altbilgi eklemek için de yapabiliriz. Alt bilgiyi kaldırmak için Altbilgi düğmesine tıklanır. Ardından ekran gelen seçeneklerden Altbilgiyi Kaldır düğmesine basılır.

6

SAYFA NUMARASI EKLEME

Sayfaya sayfa numarası eklemek için Ekle Sekmesi-Üstbilgi ve Altbilgi Bölümü-Sayfa Numarası düğmesi tıklandığında Ekrana alt seçenekler gelecektir. Bu seçeneklerden uygun olanı tıklanarak sayfa numarası eklenir. Sayfa Numarasını kaldırmak içinde Sayfa numarası seçeneklerinden Sayfa Numarasını Kaldır seçeneği tıklanarak kaldırılır.

7

 

Konu ile ilgili örnek etkinlik dosyasını buradan indirebilirsiniz. Etkinliği aşağıdaki kriterlere göre yapınız.


8

 < Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.