baslik

Anasayfa | İletişim


BİLGİSAYAR VE SAĞLIK PROBLEMLERİ

Sabit bir noktaya sürekli bakmak gözleri yorar. Ayrıca ekradaki görüntü ve ışık ayarının iyi yapılmamış olması, monitör ışığının titreşimli olması göz yorgunluğunda etkili olur ve zamanla gözlerde bozulma, yanma, sulanma gibi sağlık problemleri ortaya çıkar.

saglik

Klavyeyi veya fareyi kullanırken yapılan küçük hareketlerin hastalığa yol açması ilk başta size şaşırtıcı gelebilir. Fakat çok sayıda tekrarlandığı ve aylar, yıllar boyu sürdürüldüğü için küçük el hareketleri sonucunda zamanla, özellikle el bileği hizasındaki yapılarda bozulmalar ortaya çıkar. Median sinir, el bileği hizasında içinde geçtiği el bileği kanalında sıkışır, yapısı bozulur ve işlevini yapamaz. Median sinir görevini yapmayınca elde uyuşukluk ve ağrı, baş parmak hareketlerinde ve el sıkma gücünde azalma ortaya çıkar, el becerisi bozulur, incelik gerektiren el işleri yapılamaz.

Belli bir duruşta uzun süre kalmakla boyun kasları kasılır. Bu durum, boyunda bazen boyunla beraber başın arka kısımlarında ağrıya, sertlik ve uyuşukluğa yol açar. Çalışırken kişinin stresli olması, monitörün baş hizasından yukarıda olması, aynı baş duruşunu değiştirmeksizin uzun süre sürdürmek boyun tutulmasını kolaylaştırır.

 

Kaynak: egitim.nigde.edu.tr

 < Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.