baslik

Anasayfa | İletişim


Kuantum Bilgisayar Nedir?

kuantumbil1

İlk olarak klasik bilgisayarlar ve kuantum bilgisayarların farklılığından bahsedelim. Evimizde kullanıdğımız bilgisayarların temelinde bit’ler yatmaktadır. Bir işlemin sonucunu 0 veya 1 (açık-kapalı) olarak elde edilir. Normal bilgisayarlarımız bitlerden oluşan hafıza yapısından başka bir şey değildir.


Kuantum bilgisayarlar da ise bu tamamiyle farklıdır. Kuantum bilgisayarı kubitlerden oluşur ve 1/0, 1/1, 0/1 veya 0/0 gibi işlem sonuçlarını işleyebilir. Buda normal bilgisayarlara nazaran inanılmaz bir paralel işlem gücünü ortaya çıkarır. Bu olaya süperpozisyon denmektedir. Bu bilgisayarlar atomlardan, elektronlar ve fotonlardan meydana gelmektedir. Bu sistem içinde daha küçük alan ve daha düşük enerji anlamına gelmektedir (bildiğimiz nanometreden daha düşük)


Paralel işlem gücü dedik bu bizim ne işimize yarar demeyin. Açıklayacak olursak aynı anda binlerce veya daha fazla işi yapmanızı sağlar. Klasik bilgisayarlar bunu sıra ile yaparlar. Örnek olarak bir şifreyi çözmeyi düşünün. Kuantum bilgisayarlar var olan tüm kombinasyonları aynı anda denerken evimizde ki bilgisayar ise bunu sıraylar denemektedir.


Oldukça güçlüler. Şuan var olan D-Wave Two (Namı diğer Vezüv, Google’ın olmakta) quantum bilgisayarı 512 kubit’tir. 2 kubit = 4 bit olduğunu biliyoruz yani 22 bit kapasite gücü vardır. (bunu açıklardım ama aklınız karışmasın, üstünden geçiyoruz) D-Wave Two’nun gücü ise 2512 bit güçtedir. Yan yana çarpmaya başlayabilirsiniz ama sonucu ben söyleyeyim, bu sayı evrendeki tüm atom altı parçacıkların sayısından daha büyüktür.


Kaynak: https://www.dijitaller.com/gelecek-kuantum-bilgisayarlarda/


< Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.