baslik

Anasayfa | İletişim


KENARLIK VE GÖLGELENDİRME

Word programında oluşturduğumuz tablonun kenralıklarını değiştirebilir, hücrelere zemin rengi (gölgelendirme) verebiliriz.

Tablo Kenarlığını (çizgi biçimini) değiştirmek için:

1-Tablo seçilir veya tıklanır.
2-Giriş Sekmesinin Paragraf Bölümündeki kenarlık düğmesinin sağındaki aşağı yönlü ok işareti tıklanır, alt menü seçenekleri ekrana gelir. Bu seçeneklerden en sondaki seçenek olan Kenarlıklar ve Gölgelendirme seçeneği tıklanır. Ekrana Kenarlıklar ve Gölgelendirme iletişim penceresi gelir.

1

Bu iletişim penceresini görüntülemenin ikinci yolu tablo üzerine farenin sağ tuşu ile tıklayıp, sağ tuş menü seçeneklerinden Kenarlıklar ve Gölgelendirme seçeneği seçilerek yapılır.

2

Bu iletişim penceresini görüntülemenin üçüncü yolu ise tablo araçları bölümünün altındaki tasarım sekmesinden Kenarlıklar ve Gölgelendirme seçeneği tıklanarak açılır.

3

3-Kenarlık ve Gölgelendirme iletişim penceresinin ayar bölümünde tablonun hangi kısmına (kutu, tümü, klavuz, özel) kenarlık ekleneceği seçilir, stil bölümünden çizginin biçimini, renk bölümünden çizginin rengini, genişlik bölümünden çizginin kalınlığını ayarlayabilirisiniz. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra tamam butonuna basarak tablonun kenralığını (çizgi biçimini) değiştirebilirsiniz. Ayrıca word sayfanıza bu pencerenin Sayfa Kenarlığı sekmesinden veya herhangi bir pragrafa Kenarlıklar sekmesinden kenarlık ekleyebilirsiniz.

4

Tablonun seçili hücrelerine gölgelendirme yapmak için:

1-Gölgelendirme (Zemini Renklendirme) yapılacak tablo hücreleri seçilir.
2-Yukarıdaki anlatıldığı gibi Kenarlıklar ve Gölgelendirme Penceresi açılır. Gölgelendirme sekmesi tıklanıp, Dolgu bölümünden renk ve Desenler bölümünün stil kısmının açılır listesinden desen belirleyerek işlem tamamlanır.

5

Eğer sadece tablonun seçili hücrelerinin zemininin renğini değiştirmek istiyorsak tablo araçları-tasarım-gölgelendirme yolunu izleyerek, renk paletinden de bir renk seçerek gölgelendirme yapılabilir. Gölgelendirmeyi tablonun dışında herhangi bir pragrafa da uygulayabilirsiniz.

6

Etkinlik: Konu ile örnek etkinlik aşağıdadır.

7< Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.