baslik

Anasayfa | İletişim


BİLGİSAYAR VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Kabloların Güvenliği: Bilgisayara elektrik sağlayan kablonun yalıtkan plastiğinde açıklık ve zedelenme olmamalıdır. Bozuk kabloların değitirilmesi gerekir. Kablolarıın düzenli olmasına ve ezilmemesine dikkat edilmelidir. Bilgisayarı kapatmadan fiş çıkarılmamalıdır. Elektrik kesildiğinde bilgisayarın fişi çekilmelidir. Elektrik yeniden geldiğinde açık durumdaki bilgisayar zarar görebilir. Islak elle fişleri tutmak veya düğmeleri açıp kapatmak tehlikelidir.

is

Priz ve Ekran Güvenliği: Kırık ve yerinden çıkmış prizler tamir edilmeli ve öyle kullanılmalıdır. Su iletkendir. Bu sebeple ıslak elle prize, fişe, bilgisayar ekranına dokunulmamalıdır.

Bilgisayar ekranı nemden, aşırı sıcak veya soğuktan korunmalıdır. Ekran camının çizilmemesine dikkat edilmelidir. Bilgisayar çalışırken ekranı ıslak bezle silmek camın çatlamasına sebep olabilir. Islak elle ekrana dokunulmamalıdır. Monitörün üstü kitap, defter gibi şeyler ile kapatılırsa monitör ısınıp yanabilir. Ekran üzerinde filitre bulunmalıdır. Bu kullanıcıların göz sağlığı için önemlidir.

Açma-Kapama Düğmelerinin Kullanımı: Bilgisayar çalışırken bu düğmelere basılmamalıdır. Çalışma bitince önce programlar, sonra bilgisayar doğru şekilde kapatılmalıdır. Islak elle açma kapama düğmelerine basılmamalıdır. Bu düğmelerdeki elektrik ıslak elden vücuda geçip çarpabilir.

Fare ve Klavye Kullanımı: Klavye ve farenin üzerine yiyecek kırıntıları veya içececek dökülmemesine dikkat edilmelidir. Klavye ve fare ıslak elle kullanılmamalıdır. Temizlikleri kuru ve yumuşak bir bezle yapılmalıdır. Klavye ve farenin tuşları sert bir şekilde basılmamalıdır.

 

 

 

Kaynak: Meb bilişim teknolojileri ders kitabı

 < Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.