baslik

Anasayfa | İletişim


FLASH DİSKİ VİRÜSLERE KARŞI KORUMA ALTINA ALMA

Uyarı: Burada analatılacak işlemleri mutlaka virüs tarama programı olan, virüs olmayan ve temiz bir makinede yapmalısınız. Amacımız flash belleği virüslü bir makineye taktığımızda flash belleğimize virüs bulaşmasını engellemek.

1-Masaüstündeki Bilgisayar simgesini çift tıklayarak Bilgisayar penceresini görüntülüyoruz. Ardından Flash belleğimizi belirten sürücünün üzerine sağ tıklayıp, özellikler seçeneğini tıklanarak, özellikler penceresini açıyoruz.

f1

2- Özellikler penceresinde aşağıdaki resimde olduğu gibi dosya sistemi fat32 ise flash belleğimizdeki verileri masaüstüne veya başka bir konuma kopyala-yapıştır yöntemini kullanarak yedekliyoruz.

dosyasis

3-Bu yapacağımız işlemde flash bellekteki veriler silinecek. Veriler bizim için önemli ise yukarıda belirttiğim gibi mutlaka yedeklenmeli. Yedekleme işlemi bittikten sonra, masaütünden Bilgisayar simgesini çift tıklayarak, flash belleğimizin bulunduğu simgenin üzerine sağ tıklıyoruz. Açılan menü seçeneklerinden Biçimlendiri tıklıyoruz.

flash1

4-Biçimlendir penceresi ekrana gelecek. Eğer Dosya sisteminizin FAT ise Dosya Sistemi açılır listesinden NTFS'i seçelim. Birim etiketi kısmına isdeğiniz ismi verebilirsiniz. Hızlı Biçimlendir işaretliyken, Başlat butonuna tıklıyoruz.

.flash2

5-Biçimlendirme işlemini yapmak istediğinizden emin misiniz? şeklinde bir uyarı ekrana gelecek. Verilerimizi yedeklediğimiz için bu uyarıya tamam butonuna tıklayarak, biçimlendirme işlemini başlatıyoruz.

flash4

6- Biçimlendirme işlemi başarı ile tamamlandığında aşaıdaki gibi uyarı ekrana gelecek.

basarili

7- Yedeklediğimiz verileri kopyala-yapıştır yöntemini kullanarak flash belleğe geri alıyoruz. Ardından flash belleği koru altına alacak programı buradan indiriyoruz. Sonra flash belleğimizin içerisine kopyalıyoruz.

viruskoruma

8-VirusKorumasi dosyasını çift tıklayıp açıyoruz. Sonra da Ntfs_drive_protection klasörünü çift tıklayıp açıyoruz. Ekrana listelenmiş dört dosya gelecek. Bunlar içerisinden DriveProtec.exe dosyasını çift tıklayıp, çalıştırıyoruz. Ekrana çalışması ile ilgili uyarıya evet diyoruz.

viruskoruma2

9-Aşağıdaki resimdeki gibi Hedef Sürücü bölümünden flash belleğimizi seçiyoruz. Korumasız Dosya ve Klasör Listesi bölümüne bir isim veriyoruz. Ben genelde olduğu gibi bırakıyorum (_KorumaYok şeklinde). Çünkü diğer korumalı klasörlele, korumasız klasörü ayırt etmek için. Korumayı aç butonuna tıklayarak, flash belleğimizin ana dizinindeki _KorumaYok kalasörü hariç, tüm klasörleri yazmaya karşı koruma altına alabiliriz. Korumayı Aç butonuna basarak işlemi bitiriyoruz. Açtığınız pencereleri ve programları kapatabilirsiniz.

flash8

10- Aşağıdaki gibi flash belleğin içerisinde _KorumaYok şeklinde bir klasör olacak. Bu klasörün içerisine dosyalarımızı kaydedebiliriz. Fakat bu klasör dışarısına kayıt yaptığımızda hata mesajı alırız. İllaki flash belleğinizin ana dizinine kayıt yapmak istiyorsak, adım 8'deki işlemi yaparak DriveProtec.exe'yi çalıştırıyoruz. Ardından korumayı kapat butonuna tıklıyoruz. Tavsiyem virüs olmayan bir makinede bu işlemi yapmalısınız. Aksi takdirde flash diskinize virüs bulaşabilir.

flash9

 

 < Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.