baslik

Anasayfa | İletişim


EXCEL 2007 PARANTEZ İÇLERİNİ KULLANARAK FORMÜL OLUŞTURMA

Excelde hesaplama yapilmek için öncelikle matematik dersindeki gibi işlem öncelik sırasını bilmemiz gerekiyor. İşlem sırası şöyledir.

1- Parantez içleri,
2- Üs alma,
3-Çarpma/Bölme,
4-Toplama/Çıkarma

1

Yukarıdaki örnekte A2 hücresinin %40'ı, B2 hücresindeki değerin %60'ı alınarak ortalamasını C2 adresine formülle yazdırmak için:

1-C2 hücre adresi tıklanır
2-Formül çubuğuna veya C2 hücresini çift tıklayarak =(A2*40/100)+(B2*60/100) formülü yazılır.
3-Formülü onaylamak için klavyenin Enter tuşuna basılır.

Uyarı: Formül kullanmadaki amaç I. ve II. Yazılı değerlerini değişiminde ortalama değerinin de otomatik hesaplanmasını sağlamak içindir. Eğer hesap yapacağımız liste uzun ve kısa zamanda doğru sonuca ulaşmak istiyorsak formül yazmak şarttır.

OTOMATİK DOLDUR ÖZELLİĞİ

Bir liste hazırlıyor ve listedeki sıra numaralarının otomatik oluşturmak istiyorsanız otomatik doldur özelliğini kullanabilirsiniz. Böylece hızlı bir şekilde listeyi numaralandırabiliriz. Bu işlemi yapmak için:

1- Örneğin 1,2,3... gibi numaralandırma oluşturmak için ilk hücereye 1, altındaki veya yanındaki hücere 2 rakamı yazılır. Yada 1,3,5 ... gibi 1'den başlayarak 2'şer 2'şer artan bir numaralandırma oluşturmak için ilk hücereye 1, altındaki veya yanındaki hücere 3 rakamı yazılır.

2-İki rakam yazılı iki hücre seçilir.

3-Hücre belirtecinin sağ alt köşesindeki küçük kare kutucuğun üzerine fare işaretçisi götürülür. Farenin işaretçisinin simgesi küçük siyah + işaretine döner.

o1

4- İşaretçi + konumundayken farenin sol tuşuna basılı kalarak, numaralandırmanın hangi yöne oluşmasını istiyorsak (aşağıdaki örnekte aşağıya doğru) o yöne doğru sol tuşu bırakmadan sürüklüyoruz. Sürüklemenin olduğu bölgede kesikli çizgilerle belirtilmiş bir alan oluşacaktır. Bu alanın sağ alt köşesinde en son numaralandırmanın kaçta sonlanacağı gösteren etiket görünecektir.

o2

5-Oluşan bu etikete bakarak, istediğimiz numaraya geldiğinde farenin sol tuşunu bırakarak işlem tamamlanır.

o3

Haftanın günlerini veya ayların adlarını otomatik doldur özelliği ile sıralı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bunun için herhangi bir hücereye ilk olarak hangi günden başlanacak ise o gün yazılır. Gün yazılı hücre seçilir. Seçili hücrenin sağ alt köşesindeki kutucuğa fare işareti getirilir. İşaretçi + konumunda iken, farenin sol tuşuna basılarak günlerin oluşacağa yöne doğru sürüklenir. Kesikli çizgilerle belirtilmiş seçili alandaki etikete bakılır. İstediğimiz güne gelindiğinde sürükleme işlemi bitirilir ve sol tuş bırakılır.

Uyarı: Herhangi bir formül yazılarak, Otomatik doldur özelliği ile formülü çoğaltabilirsiniz. Bu işlem için formül yazılı hücre seçilir. Hücrenin sağ alt köşesindeki kutucuğa basılı kalarak ve sürükle bırak yöntemiyle formülü istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

o4

 

Etkinlik: Konu ile etkinlik aşağıdadır. Etkinliği şu kriterlere göre yapınız:

1-Excelde aşağıdaki tabloyu oluşturunuz.

2-Önce E2 hücresine ortalama formülünü yazınız.

3- Diğer hücrelerin formülünü Otomatik Doldur özelliğiyle oluşturunuz.

etkinlik

 < Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.