baslik

Anasayfa | İletişim


BİR KİŞİSEL BİLGİSAYARIN TEMEL DONANIM BİRİMLERİ

 

a. Merkezi İşlem Birimi (CPU) : Bilgisayarda aritmetik ve mantık işlemlerinin yapıldığı ve bunların denetlendiği bir merkezdir. Yani CPU, bilgisayarın beynidir.

 

islmc
disk

b. Sabit Disk (HDD): Sabit disk, bilgisayarda tüm bilgilerin depolandığı yerdir.

1 Byte = 8 Bit
1 Kilo Byte (KB) = 1024 Byte
1 Mega Byte (MB) = 1024 KB
1 Giga Byte (GB) = 1024 MB
1 Tera Byte (TB) = 1024 GB
1 Peta Byte (PB) = 1024 TB

c. Anakart : Bilgisayarın tüm birimlerinin bağlantısını sağlayan karttır.

ç. Giriş-Çıkış Birimleri : Giriş birimi, bilgisayara dış ortamdan komut vermek ve veri aktarmak için kullanılan birimdir. Bilgisayarın başlıca giriş birimleri klavye, fare, kamera, mikrofon, tarayıcı, optik okuyucu ve oyun çubuğudur.

Çıkış birimi, bilgisayardaki veriyi dış ortama aktarmak için kullanılan birimdir. Bilgisayardaki başlıca çıkış birimleri ekran, yazıcı, çizici, hoparlör ve projeksiyon cihazıdır.

Hem çıkış hemde giriş birimine örnek olarak usb ara birimi ile bağlanan depolama aygıtları örnek verilebilir.

anakart
ram

d. Ram Bellek : Hafıza veya bellek, bilgisayarda çalışmakta olan bir programa ait komutlar ve veriler ile daha sonra kullanılacak olan sonuç işlemlerinin geçici olarak saklandığı yerdir.

e. Taşaınabilir Depolama Araçları : Bunlar; harici disk, flash bellek, hafıza kartı, CD, DVD, Blue Ray Disk, vb. dir.

f. Çevresel Cihazlar : Çevresel cihazlar bilgisayar kasasına bir kablo aracılığıyla bağlanan cihazlardır. Bu cihazlar şunlardır: Ekran, Klavye, Fare, Yazıcı, Çizici, Optik Okuyucular, Tarayıcılar.

DONANIM

GİRİŞ BİRİMLERİ

 
1.Fare : Ekrandaki öğeleri (sembolleri) seçmeyi, hareket ettirmeyi, bunların temsil etttiği işlemleri yaptırmayı sağlayan birimdir. Farenin sol tuşuyla genellikle çift tıklama, bir dosyayı tutup sürükleme ve menü seçeneklerini işaretleme gibi faaliyetler gerçekleştirir. Sağ tuş ile işletim sisteminin veya programların sağ tuş içerik menüleri, kaydırma tekerleğiyle de sayfalarda yukarı veya aşağı hareket edilir.
fare
klavye
2.Klavye: Üzerinde harf, rakam, özel karakter ve özel fonksiyon tuşlarının bulunduğu; bilgisayarı kontrol etmeye, yönlendirmeye yarayan temel birimdir. Klavyeler F veya Q tipi olarak adlandırılırlar.
3.Tarayıcı: Tarayıclar, bilgisayara resim, grafik ve yazı aktarmak için kullanılan bir giriş birimidir.
tryc
a
4.Dokunmatik altlık (touchpad): Dokunmatik altlık, üzerinde parmağın hareketi ile ekrandaki göstergecin hareket ettirilmesine yarayan bir aygıttır. Genellikle dizüstü bilgisayarlarda kullanılan dokunmatik altlıklar farenin görevini yapar.
5.Oyun çubuğu (joystick) : Oyun çubuğu, bilgisayardaki bazı oyunların rahat ve gerçeğe daha yakın kontrol edilmesine yarayan bir araçtır.
joys

 

ÇIKIŞ BİRİMLERİ

1. Monitör (Ekran) : Bilgisayarda yapılan işlemlerin görüntülendiği birimdir. CRT, LCD ve LED gibi çeşitleri vardır.

ekran
yazici
2. Yazıcı : Bilgisayardaki bilgilerin yazılarak kağıt üzerinde gösterilmesini sağlayan birimdir.
3. Hoparlör : Bilgisayardaki sesleri duymayı sağlayan birimdir.
hoparlor
projeksiyon
4.Projeksiyon Cihazı: Bilgisayardaki görüntünün büyük boyutta duvara veya perdeye yansıtılmasını sağlayan cihazdır.< Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.