baslik

Anasayfa | İletişim


BİLİŞİM SUÇU VE TELİF HAKKI

Bilişim Suçu: Bilgisayar, çevre birimleri, pos makinesi, cep telefonu gibi her türlü teknolojinin kullanımıyla işlenen suçlardır.

BİLİŞİM SUÇLARI

1)Bilgisayar Sistemlerine ve Servislerine İzinsiz Erişim ve Dinleme :
Bilişim sistemlerinin bir kısmına veya bütününe, bilgisayar ağı veya içerdiği verilere, programlara; yine programlar, casus yazılımlar veya virüsler vb. ile ulaşmak anlamındadır. Ör: Şifrelerin ele geçirilmesi, telefon dinlemeleri vb.

2)Bilgisayar Sabotajı:
İzinsiz girilen bilgisayar sistemindeki bilgilerin silinmesi, yok edilmesi, değiştirilmesi veya fayda sağlayacak şekilde kullanılmasıdır.

3)Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık
Bilgisayar veya iletişim araçlarıyla kişileri şaşırtma, aldatma, kandırma olarak tarif edilebilir. Ör: Kredi kartlarından izinsiz para çekme, başkaları adına eposta veya mesaj göndererek para istemek.

4)Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik
Bazen ileri teknoloji ürünü cihazlar kullanılarak, bazen de çok basit web programcılığı ( Fakemail,Phishing) yöntemiyle sahtecilik yapılmaktadır. Başkaları adına e-posta göndererek, ticari ve özel ilişkileri zedelenmesini sağlamak, başkalarının adına web sitesi, facebook vb. hesap açarak kişileri rencide etmek ve zarara uğratmak bu başlık altında incelenir.

5) Kanunla Korunmuş Bir Yazılımın İzinsiz Kullanımı
“Kanunla Korunmuş Bir Yazılımın İzinsiz Kullanımı” yazılımların; yasadışı yöntemlerle kopyalanmasını,çoğaltılmasını,satılmasını,dağıtılmasının ve kullanılmasını ifade eder. Ör: Korsan film, cd satılması veya çoğaltılıp dağıtılması.

6)Yasadışı Yayınlar
Yasadışı olarak kabul edilen unsurların bilgisayar sistemleri,internet aracılığıyla yayınlanması ve dağıtılması olarak ifade edilir. Ör: Kanunca illegal görülen örgütlerin propagandasının yapılması.

TELİF HAKKI

Herhangi bir bilgi veya düşünce ürününün kullanılması ve yayılması ile ilgili hakların, yasalarla belirli kişilere verilmesidir. Kısaca, orijinal bir yaratının kopyalanmasına veya kullanılmasına izin verme hakkıdır.

İNTERNET GÜVENLİK KURALLARI

  • İnternette tanımadığınız kişilere adres, telefon numarası, anne ve babanızın iş yeri gibi özel bilgileri vermeyiniz.
  • İnternette tanımadığınız kişilerden gelen dosya ve mesajları açmayınız.
  • Anne ve babanız olmadan internet üzerinden kimseyle tanışmayınız.
  • Anne ve babanıza sormadan kendinizin ya da anne babanızın resim veya bilgilerini, internet üzerinden tanıştığınız kişilere göndermeyiniz.

 < Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.