baslik

Anasayfa | İletişim


BİLGİSAYAR AĞI NEDİR?

Bilgisayar Ağı: Birbirine bağlanmış bilgisayarlardan oluşan gruba bilgisayar ağı denir. İki Ağ çeşiti vardır.

1-Yerel Alan Ağı (LAN-Local Area Network):

Birbirine yakın mesafedeki bilgisayarların bir kablo ve Ethernet kartı aracılığıyla bağlanmasından oluşan bilgisayar ağlarıdır. Buradaki maksimum mesafe Fiber Optik kablolar ile 2 km olabilir. Yani bir bina içindeki bilgisayarlar ya da birbirine yakın iki binadaki bilgisayarlar LAN ağıyla birbirine bağlanabilir.

2-Geniş Alan Ağı (WAN-Wide Area Network):

Coğrafi olarak uzak mesafelerdeki bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılır. Örneğin iki şehir arasındaki bilgisayarlar ya da iki ülke arasındaki bilgisayarlar bu ağ ile birbirine bağlanabilir. Bu ağa örnek olarak internet gösterilebilir. Donanım olarak modem, telefon kabloları, Fiber Optik kablolar ve uydu haberleşmesi kullanılır.

Ethernet Kartı:
Ağdaki verileri ağ kablolarıyla taşınabilecek seviyeye dönüştürüp bilgisayar ve cihazların veri iletimini sağlayan ağ ara birim kartı.

Modem:
Sayısal verilerin telefon hatları veya fiber kablo üzerinden iletilmesi için gerekli olan çevrimi (analog-sayısal, sayısal-analog, ışık-sayısal, sayısal-ışık) yapan cihaz.

İnternet nedir?

İnternet bilgisayarları birbirine bağlayan ve bilgi alışverişini sağlayan iletişim ağıdır. İnternete bağlanabilmek için Bilgisayar, Ethernet Kartı, Modem, Servis Sağlayıcı Aboneliği (TTNET, SüperOnline, UyduNet, Türksat vb.) ve Web Tarayıcı (İnternet Explorer, Firefox, Opera, Chrome vb.)  gereklidir.

Bilgisayarımız internete bağlı ise web tarayıcının adres satırına www.gazi.edu.tr adresini yazdığımızda gazi üniversitesine bağlanırız.

www.gazi.edu.tr
adresinde;
www: World Wide Web (Geniş Dünya Ağı)’in kısaltmasıdır. İnternet adreslerinde genelikle kullanılan bir bölümdür.
gazi: Bu kısma alan adı denir. Her adres için farklıdır. Siteyle ilgili ipucu verir.
edu: Üniversitelerin internet siteleri için kullanılan uzantıdır. Sitenin türünü belli eden bu uzantı sitenin türüne göre değişir.
tr: Ülke kodu kısaltmasıdır.

Sitenin Türünü Belli Eden Diğer belli Başlı Uzantılar:

.gov: Devlet daireleri için kullanılır.
.com: Ticari siteler için kullanılır.
.mil: Askeri siteler için kullanılır.
.k12: İlköğretim ve Lise gibi okullar için kullanılır.
.net: İletişim ağları ile ilgili kuruluşlar için kullanılır.

Ülke Kısaltmalarına Örnekler:

uk: İngiltere
ca: Kanada
jp: Japonya

IP Adresi:
Belli bir ağa bağlı cihazların ağ üzerinden birbirlerine veri yollamak için kullandıkları sayısal adrestir. Örneğin: web tarayıcımızın adres satırına 216.58.212.68 ip adresini yazdığımızda Google’un sayfasına bağlanırız.

   

 

Kaynak: İlköğretim bilişim teknolojileri kitabı.< Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.