baslik

Anasayfa | İletişim


POWER POİNT NEDİR?

Powerpoint bir konu hakkında sunu hazırlama programıdır. Program içerisinde yer alan her bir sayfaya yada ekran görüntüsüne slayt adı verilir. Birden fazla slaytın bir araya gelmesiyle de sunu oluşur. Powerpoint dosyasının uzantısı .pptx'tir. Powerpoint gösterisinin uzantısı da ppsx'tir. Sunu hazırlaken dikkat edilmesi gereken kurallar:

1- Zemin ve yazı renkleri bir birine zıt olmalı. Örneğin beyaz zemin üzerine siyah yazı gibi.
2- Slaytlar içerisinde özet yazı olmalı. Anlatılması gereken konu kitap gibi birebir buraya aktarılmamalı.
3- Dikkat çekici resim, grafik veya ses eklemek sunuyu daha etkileyici hale getirebilir. Fakat aşırı derece kullanmak sıkıcı hale getirebilir.
4- Slaytlar birbiri içerisinde tutarlı olmalı. Örneğin her sayfada farklı bir biçimlendirme kullanmak gibi.
5- Slayt sayısı fazla olmamalı.

1

SUNU HAZIRLAMA

1. Yöntem:
Öncelikle Giriş bölümünden bir slayt düzeni belirlenir. İlk slaylatlar genelde düzeni başlık ve alt başlık şeklindedir. Dolayısıyla başlık ve alt başlık yazılır. Slaytlar bölümünden salyt ekle butonuna basılır, slayt düzeni (tek içerik ve başlık, iki içerik ve başlık vb.) belirlenir. İkinci salaytın başlığı yazılır, içerik kısmında da tablo ekle, küçük resim ekle, dosyadan resim ekle butonlarına basılarak uygun içerik oluşturulur. Bu şekilde birden fazla slayt oluşturulur.

2. Yöntem: Slayt düzeni kullanmadan kendi belirlediğiniz şekilde slytları oluşturabilirsiniz. Bunun için slayt düzenini boş olarak seçiyoruz. Ardından ekle sekmesinden slaytın içeriğine uygun resim, şekil, tablo, grafik, ses, video ve yazı ekleyebilirsiniz. Sonrada eklediğiniz şekillerinin boyutunu şekillerin etrafındaki tutamaçlardan ayarlayabilirsiniz. Ardından konumunu ayarlamak için şeklin üzerine fare işaretçisini getirip, sürükle bırak yöntemini kullanarak uygun konuma getirebilirsiniz. Eklediğiniz resimin üzerine yazı yazmak için için metin kutusunu kullanabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken yazı okunaklı olabilmesi için renk seçimine dikkat edilmelidir.

EKLE SEKMESİ:

2

SLAYT GÖSTERİSİ SEKMESİ:

Sunumuzu hazırladıktan sonra Slayt Gösterisini Başlatmak için Slayt Gösterisi Sekmesinden Baştan seçeneğini kullanabiliriz. Yada klavyeden F5 tuşuna basarakta gösteriyi başlatabilirsiniz. Geçerli Slayttan düğmesi, hangi slayt üzerinde çalışıyorsak o slayttan başlayarak son slaytta doğru gösteriyi başlatır.

3

Konu ile ilgili etkinliği indirmek için buraya tıklayınız.
< Geri

 

 
Tüm hakları bilgisayarmatematik.com'a aittir. Bu site için 1024X768 veya üzeri çözünürlük önerilir.